Opel Movano – historia modelu, dane techniczne, silniki

Opel to nie tylko auta miejskie, czy też kompakty. Spora część działalności tego niemieckiego producenta to samochody dostawcze, które produkuje od wielu lat w ramach współpracy z różnymi koncernami. Największe auto użytkowe, które jest produkowane przez Opla to Opel Movano, który powstał w 1998 roku, a aktualnie na rynek wchodzi jego trzecia generacja.

Opel Movano – historia modelu

Historia Opla Movano rozpoczęła się w latach 90. XX wieku. Wtedy niemiecka marka rozpoczęła swą współpracę w segmencie jakim są samochody dostawcze z Renault, czyli aktualnie z jednym z liderów tego segmentu. Dla obu tych producentów samochody osobowe nie są bowiem jedyną gałęzią działalności i ich auta dostawcze to również dość ważna i dochodowa część.

W 1998 roku odbyła się prezentacja jednego z aut, które powstały w wyniku francusko-niemieckiego aliansu. Był nim Opel Movano A, czyli brat bliźniak Renault Master. Jest to pełnowymiarowe auto dostawcze, które może być także używane jako van do przewozu osób. Główne różnice pomiędzy Movano, a jego bliźniakiem z Francji to wlot powietrza i kolor kloszy kierunkowskazów. Auto produkowane było w zakładach SoVAB należących do Renault, które mieszczą się we francuskiej miejscowości Batilly.

W 2003 roku bliźniacze modele Opla i Renault przeszły facelifting, które zmieniły bardzo dużo, gdyż od nowa stworzono w nich cały przód. W ramach tej restylizacji samochody zyskały całkowicie nowe reflektory umieszczone znacznie wyżej, nowy grill z chromowaną poprzeczką, a także zaprojektowane od zera, większe zderzaki.

W 2010 roku po aż 12 latach produkowania Movano A przyszła pora na wprowadzenie do sprzedaży drugiej generacji. Opel Movano B był sporą zmianą, gdyż samochód stał się znacznie większy. Z przodu można było znaleźć charakterystyczne dla marki pionowe reflektory i grill z chromowaną poprzeczką na górze pośrodku której znajduje się logo Opla. Co ciekawe do budowy wykorzystano modułową platformę, dzięki której można było kupić Movano z napędem na przód, tył lub wszystkie cztery koła. Auto ponadto dostępne było w 4 długościach i trzech różnych wysokościach nadwozia.

Najnowsze Movano to wynik fuzji PSA z FCA, przez co powstały koncern produkujący auta osobowe i dostawcze zdecydował się ujednolicić samochody dostawcze Opla ze swoimi. W ten sposób Movano C jest konstrukcją starszą od B i posiada na przykład pochodzącą z 2006 roku deskę rozdzielczą. Produkcja rozpocznie się w 2022 roku i auto do sprzedaży trafi również w tym roku.

Opel Movano – dane techniczne

Nowe Movano dostępne będzie w 4 długościach. Podstawowa to 4963 mm, następnie mamy kolejno 5413, 5998 i 6363 mm. Rozstaw osi to z kolei 3000, 3450 lub 4035 mm. Wysokość auta sięga od 2253 do 2760 mm, a szerokość wynosi 2050 mm. Przestrzeń ładunkowa może mieć pojemność od 8 do 17 metrów sześciennych.

Opel Movano – gama silnikowa

Pod maskę Movano trafią silniki 2.2 Diesel w trzech wersjach mocowych. Najsłabsza generuje 120, pośrednia 140, a najmocniejsza 165 koni mechanicznych mocy maksymalnej. Dostępne będzie także elektryczne Movano o mocy 122 koni mechanicznych.

4.7/5 - (4 votes)